Ekonomi

ViOP bülten

BIST – 30 Yakın Vade

Aralık vadeli endeks kontratı dün 1220,25 ve 1252,75 puanları arasında dalgalanarak günü %1,27’lik yükselişle 1237,25 uzlaşma fiyatından tamamladı. Geçen hafta sert geri çekilen vadeli kontrat kasım ayına küresel taraftaki yüksek risk iştahının da etkisiyle yükselişle başladı. Yurtiçi ve yurtdışında açıklanan imalat PMI verilerinin güçlü bir görünüme işaret etmesi ve seçime yönelik olumlu fiyatlamalar artan risk iştahında etkiliydi. Bugün yurtiçinde enflasyon verisi yurtdışında ABD başkanlık seçimi yakından takip edilecek. Kontratın güne yukarı yönlü başlamasını bekliyoruz. Kontratta bugün 1243 seviyesinin üzerinde 1251-1253 bölgesi ve 1265 seviyeleri önem kazanacaktır. Geri çekilmelerde ise 1230 seviyesinin altında 1225 ve 1211 seviyeleri destek noktaları olarak izlenebilir.

Dolar/TL Yakın Vade

Kasım vadeli Dolar/TL kontratı dün 8,4350 ve 8,5370 seviyeleri arasında dalgalanarak günü %0,63’lük yükselişle 8,5150 seviyesinden tamamladı. Yakın vadeli Dolar/TL kontratı kasım ayının ilk işlem gününe yukarı yönlü bir seyirle başladı. Öğle saatlerinde artan küresel risk iştahıyla kazançlarını silen kontrat öğleden sonra ABD’deki seçime yönelik fiyatlamaların etkisiyle günü zirvelerine yakın seviyelerden primli tamamladı. Dün gün içinde yurtiçinde ekim ayı imalat PMI verisi takip edilirken açıklanan rakam 53,9 ile bir önceki ayın üzerinde gerçekleşti. Küresel tarafta açıklanan imalat PMI rakamları tahminlerin üzerinde kalırlarken artan küresel risk iştahında seçim fiyatlamalarıyla birlikte etkili oldular. Dolar endeksi gün içinde zayıf sterlinin etkisiyle 94 seviyesinin üzerinde seyrederken; dolar, gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı karışık bir görünüm sergiledi. Türk Lirası ve Rus Rublesi ise seçim fiyatlamalarının etkisiyle benzerleri arasında zayıf performans gösteren para birimleri oldular. Bugün yurtiçinde sabah açıklanacak ekim ayı enflasyon ve ÜFE verileri TL varlıkların seyri açısından önemli olacaktır.  Yurtdışında ise kritik ABD başkanlık seçiminin yanı sıra fabrika siparişleri verisi takip edilecektir. Dün kontrat işleme kapandığı sırada 94,1 seviyelerinden işlem gören küresel dolar endeksi sabah itibariyle 94 seviyelerine yakın, dün kontrat işleme kapandığı sırada 8,43 seviyelerine yakın işlem gören Dolar/TL kurunun ise sabah itibariyle 8,42’li seviyelerden işlem gördüğünü izliyoruz.

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı