Ekonomi

ViOP bülten

BIST – 30 Yakın Vade

Aralık vadeli endeks kontratı dün 1308,75 ve 1382 puanları arasında dalgalanarak günü %5,22’lik yükselişle 1372,75 uzlaşma fiyatından tamamladı. Vadeli kontrat gündemin yoğun olduğu haftanın ilk gününde bankacılık ve havacılık sektörü liderliğinde güçlü yükseliş kaydetti. TCMB başkanı Ağbal’ın açıklamaları sonrası kurdaki sert geri çekilme ve Koronavirüs aşısına yönelik haber akışı yurtiçi ve yurtdışında risk iştahının yüksek seyretmesini sağladı. Dün akşam saatlerinde Hazine ve Maliye Bakanı’nın istifa kararı kabul edilirken yerine Lütfi Elvan atandı. Güne yataya yakın başlamasını beklediğimiz kontratta bugün 1382 seviyesinin üzerinde 1390 ve 1400 seviyeleri önem kazanacaktır. Geri çekilmelerde ise 1371 seviyesinin altında 1365 ve 1355 seviyeleri destek noktaları olarak izlenebilir.

Dolar/TL Yakın Vade

Kasım vadeli Dolar/TL kontratı dün 8,0570 ve 8,6000 seviyeleri arasında dalgalanarak günü %4,97’lik düşüşle 8,1840 seviyesinden tamamladı. Hafta sonu yurtiçinde TCMB tarafında gerçekleşen görev değişiklikleri ve teyit edilemese de Hazine Bakanı’nın sosyal medya üzerinden istifa açıklamasında bulunması, yurtdışında ise ABD’de Biden’in seçimi kazandığına yönelik haber akışı vadeli kontratın yeni haftaya aşağı yönlü bir başlangıç yapmasını sağladı. Sabah saatlerinde yeni TCMB başkanı Ağbal’ın şeffaflık, fiyat istikrarı vurgusu ve 19 Kasım’daki toplantıya kadar acil toplanılmayacağına yönelik açıklamaları piyasalar tarafından olumlu karşılanırken gün içinde kontratta kayıpların derinleştiğini izledik. Yurtdışında ise Biden’in zaferinden sonra dolar, gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı zayıf seyrini devam ettirdi. Gün içinde Pfizer-BioNTech şirketlerinin aşı adayının Koronavirüs’e karşı %90 etkili olduğuna yönelik haber akışı takip edilirken dolar endeksi ABD’de spot piyasaların açılışının ardından tepki yükselişleri gerçekleştirdi. Bugün yurtiçinde işsizlik verisi takip edilecek olup yurtdışında önemli bir veri akışı bulunmuyor. Dün akşam saatlerinde Hazine ve Maliye Bakanı’nın istifa kararı kabul edilirken yerine Lütfi Elvan atandı. Dün kontrat işleme kapandığı sırada 92,5 seviyelerinden işlem gören küresel dolar endeksi sabah itibariyle 92,6 seviyelerinden, dün kontrat işleme kapandığı sırada 8,14’lü seviyelerden işlem gören Dolar/TL kurunun ise sabah itibariyle 8,12 seviyelerinden işlem gördüğünü izliyoruz.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı