Ekonomi

ViOP bülten

BIST – 30 Yakın Vade

Aralık vadeli endeks kontratı dün 1451,75 ve 1479,50 puanları arasında dalgalanarak günü %0,51’lik düşüşle 1454,25 uzlaşma fiyatından tamamladı. Dün güne pozitif başlangıç yapan sözleşmede gün boyunca kar satışlarına bağlı geri çekilme izlendi. Geçtiğimiz haftaki sert yükselişin ardından yorgunluk işareti veren sözleşmede günlük periyotta teknik göstergeler aşırı alım bölgesinde zayıflama eğilimde. Alt periyotlarda ise bu zayıflama daha fazla dikkat çekmeye başladı. Sözleşmede bugün izleyeceğimiz ilk güçlü desteğimiz 1440’ta. Dün de ifade ettiğimiz gibi buranın altına sarkılması satışları sertleştirebilir. Buranın altında 1422 diğer önemli destek olacaktır.  Yukarıda ilk direncimiz 1464 iken üzerinde 1479,50 ve devamında son zirvenin bulunduğu 1487,75 kritik dirençler olacak.

Dolar/TL Yakın Vade

Kasım vadeli Dolar/TL kontratı 7,6110 ve 7,7808 seviyeleri arasında hareket ederek günü %0,72’lik yükselişle 7,7458 seviyesinden tamamladı. Ekonomi yönetimindeki değişimler ve ekonomide yeni döneme ilişkin verilen güçlü mesajların etkisiyle geçen hafta Türk Lirası’nda güçlü değer kazanımları etkili olurken, dün kur cephesinde tepki hareketleri gözlendi. Bu hafta perşembe günü gerçekleşecek PPK toplantısında TCMB’nin güçlü bir faiz artırımına gideceğine dair beklentiler ön plana çıkarken, TCMB’nin faiz kararı TL’nin seyri üzerinde belirleyici olacaktır. Bugün yurt içinde ekonomik veri akışı sakin seyrederken, ABD tarafında ihracat/ithalat fiyat endeksi, sanayi üretimi ve işletme stokları açıklanacak. Kontrat işleme kapandığı sırada 92,7 seviyelerine yakın işlem gören küresel dolar endeksi sabah itibariyle 92,5 seviyelerinden, kontrat işleme kapandığı sırada 7,72’li seviyelerden işlem gören Dolar/TL kurunun ise sabah itibariyle 7,70 seviyelerinden işlem gördüğünü izliyoruz.

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı