Gündem

Wang Yi: “Shanghai İşbirliği Örgütü daha aktif rol oynamalı”

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Beijing’de Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) Genel Sekreteri Zhang Ming ile bir araya geldi.

Wang Yi görüşmede, Ukrayna krizinin getirdiği çok boyutlu etkilere karşı, SİÖ’nün bölgesel ve küresel güvenlik ve istikrarın korumasında daha aktif rol oynaması gerektiğini vurguladı.

Wang Yi, SİÖ’nün karşılıklı güven, çifte kazanç, eşitlik, istişare, kültürel çeşitliğe saygı ve ortak kalkınma ilkelerinden oluşan Shanghai Ruhu’nu etkin şekilde yaygınlaştırması gerektiğini söyledi.

Wang Yi, SİÖ üye ülkelerinin ortak, kapsayıcı, işbirliğine dayalı ve sürdürülebilir güvenlik konseptini yerine getirmesi, soğuk savaşı ve zıtlaşmayı kışkırtmaya kararlılıkla karşı çıkması, yasa dışı tek taraflı yaptırımlara itiraz etmeleri, BM Tüzüğü’ne saygı göstermeleri, küresel adaleti korumaları çağrısında bulundu.

Wang Yi, Çin’in her zaman olduğu gibi, SİÖ Genel Sekreteri ve Sekretaryasını desteklemeye devam edeceğini kaydetti.

Zhang Ming görüşmede, SİÖ’nün Ukrayna’daki durumu yakından takip ettiğine işaret ederek, bölgede barış ve güvenliğin mümkün olduğu kadar erken yeniden tesis edilmesini ve dünyada uzun vadeli huzur ve barış ortamı oluşturulmasını temenni ettiklerini söyledi.  

Kaynak
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı