Gündem

Yokuş: “Ulusal ve yerel gazetelerimizin 2 aylık bir kaybı var”

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, 5 Şubat’ta düzenlenen Yerel Yayın Birliği Genel Kurulunda i Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulu atamalarının yapılmadığı konusunu gündeme getirerek Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’a seslenmişti.  Yokuş, Basın İlan Kurulunun 36 üyesi arasından hükümetin ataması gereken 12 üyenin atamasını yapılmasını istemesinin ardından 12 kişilik atama gerçekleştirilmiş ve Cumhurbaşkanlığı kararıyla da 24 Şubat tarihinden itibaren resmi İlan fiyat tarifesi belirlenmişti.

 
“ULUSAL VE YEREL GAZETELERİMİZİN 2 AYLIK BİR KAYBI VAR”

Basın İlan Kurumu’nda resmi ilan tarifelerine ilişkin bilgiler veren Yokuş, yeni tarifenin basının desteklenmesi adına olumlu bir gelişme olduğunu belirterek şunları söyledi:
“24 Şubat yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde Basın ilan Kurumu’nun Resmi İlan fiyat tarifesi belirlendi. Kararnamenin 1. Maddesinde Resmi ilanların yayın ücreti, gazetelerin sayfa düzenleri esasını teşkil eden sütün boyu üzerinden santimetrelik ölçümler ve teknik konular yer alırken Madde 2’de Günlük Fiili satış ortalaması 50 bin adedin altında olan gazeteler için 35 Türk Lirası, Günlük Fiili satış ortalaması 50 binin üzerinde olan gazeteler için 63 Türk Lirası olarak belirlendi. Bu fiyatlar geçen yıl günlük 50 bin satışın altındaki gazeteler için 20,40 TL, günlük 50 binin üzerinde satışı olan gazeteler için 49,35 TL idi. 2021-2022 Resmi ilan fiyat tarifesi 50 binden az satış yapan gazeteler için yüzde 71,40, günlük satışı 50 binden fazla olan gazeteler için yüzde 27,66 olarak gerçekleşti. Bu rakamlara bakacak olursak aradaki makasın kapandığını görebiliriz. Bu durum yerel basın açısından sevindiricidir. 50 binin altında satışı olan gazetelerimizi görece desteklemek adına olumlu bir gelişme olmuştur. Ancak şunu da söylemek gerekir ki; Keşke Basın İlan Kurumu Genel Kurulu yasal sürecine uygun ve zamanında, yani Kasım 2021’de toplanarak 2022 yılının yayın ücretlerini belirleseydi. Bu haliyle 1 Ocak 2022’den itibaren gazetelerimiz kayıp yaşamadan yayın hayatına devam ederdi. Cumhurbaşkanının atamaları geciktirmesi ulusal ve yerel basınımızın 2 aylık bir kayıp yaşamasına sebep olmuştur.”

 
“BEKLENEN BİR SONUÇ ELDE EDİLDİ”

“Basın İlan Kurumu Genel Kurulu kararlarıyla, basınımız birçok noktada kamu görevi de ifa etmiş oluyor” diyen Yokuş,  “Bu açıdan bakacak olursak devletin düzenlediği bu alan özgür ve bağımsız basının geleceği için önemlidir. Ülkemizde yıllık 450 Milyon Türk Lirası civarında ilan geliri olduğunu düşünürsek bu düzenlemeyle gecikmeler ve kayıpların yanında beklenilen bir sonuç elde edilmiştir. Bu vesileyle 2022 yılı tarifelerinin ulusal ve yerel basınımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu