Sponsorlu Bağlantılar

Yurtdışı Alacak Takibi

Yurtdışı Alacak Takibi

Zorla infaz, her devletin kendi ülkesi ve sınırları içinde sahip olduğu mutlak güç ve yetkidir.

Bu nedenle uluslararası alacakların takibinde çeşitli yollara ihtiyaç duyulmaktadır. Hangisinin uygun güzergâh olacağına karar vermek, duruma göre hukuki inceleme yapmak gerekir.

Borçlunun yerleşim yerinin yurt dışında olması ödeme emri gönderilmesine veya icra uygulamasına engel değildir. Türkiye’de usulüne uygun olarak yürütülen işlemlerin tamamlanması halinde, bu kararın yabancı ülke tarafından tanınması ve borçlunun yurtdışındaki malvarlığının haczedilmesi için gerekli yabancı mercilere başvurulması gerekmektedir.

Yurtdışı alacak takibi yapılabilmesinin şartlarından biri de Türkiye’den alacağı yargı kararının tanınması ve infazıdır. Akreditif bir hükme dayalı ise, bu ilamın yetkili yabancı mahkemeye verilmesi gerekir. Ancak icra ve tanıma işlemlerinden sonra orada icra için başvurabilirsiniz. Bu işlemlere başlamadan önce bilinmesi gereken soru, o ülke ile Türkiye’nin devletlerarası tanıma ve tenfiz anlaşması imzalayıp imzalamadıklarıdır.

Antroya Hukuk olarak Tahsilat Yoksa Ücret Yok prensibi ile yurtdışı alacak takibi ve diğer tüm ihtiyaçlarınıza çözüm bulmaktadır.

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı